Süper Lig’de Teknik Direktör Trafiği! Kim Nereye Gitti/ Gidiyor?

0
53
Yeni sezonda Süper Lig'in Yeni Teknik Direktörleri belli oluyor. Hangi teknik direktör, kiminle anlaştı. Yeni teknik direktörler ne kadar verimli olacak?

Süper Lig 2018-19 sezonu bittiğinde teknik direktörlerin takımlarında kalabilme performansları üzerine bir yazı yayınlamıştık. Yazıya şuradan ulaşabilirsiniz. O yazıda dikkat çeken ortak nokta ise kulüplerin neye göre hocalarla anlaşıp vazgeçtikleri ile ilgiliydi. Aynı ismin bir sezonda iki ya da üç farklı takımla çalışması neyle açıklanabilir. Yani durum; Bir futbol takımı kurduk başına da bunları maçlara hazırlayacak bir hoca lazım, onu da bulalım gerisi artık ne olursa” seviyesinde ilerliyor. Oysa günümüz futbolunda özellikle uzun vadeli başarıda teknik direktör ile kulüp planlamasının rolü oldukça fazla. Ancak Türkiye kulüp yöneticilerinin bunun uzağında olduğu çok belli.

Süper Lig’in Yeni Teknik Direktörleri ve Sorular 

Aslında burada eleştiriyi yalnızca kulüp yönetimlerine değil teknik direktörlere de yapmak gerekiyor. Hangisi kendisine bir kariyer ve fark yaratacak oyun tarzı hedefi koyuyor. Örneğin Abdullah Avcı’nın hedefinin Avrupa olduğu çok belli ve daha fazla Başakşehir’de kalarak oraya erişemeyeceğini bildiğinden Beşiktaş’a gitmek için izin istedi. Ama önce Akhisar ve sonra da Rize’de gerçekten başarılı olup İstanbul’a gitmek istiyorum diyerek muhtemelen Başakşehir’in başına geçecek Okan Buruk’un uzun vadeli bir hedefi var mı?

Sivasspor ile anlaşan Rıza Çalımbay, yeteri kadar heyecan veriyor mu ya da kariyerinde ilk kez çok net başarılı olan Sergen Yalçın, Alanyaspor’dan neden ayrıldı? Yeni Malatyaspor’da geçen sezon alkış alan Erol Bulut, Alanyaspor ile bu sezon hangi hedefleri konuştu? Sergen Yalçın, Yeni Malatyaspor’a Erol Hoca’dan farklı neler koyacak? Sahi 4 saat süren bir teknik direktörlük macerasında İbrahim Üzülmez ile Kasımpaşa, hangi konuda anlaşamadı?

Ya da ligde kaldıkları için o coşkuyla devam eden Mustafa Kaplan Ankaragücü’nde ve Tamer Tuna Göztepe’de yeni sezonda ne kadar devam edecek? Kayserispor ile Hikmet Karaman? Ya da Gazişehir ile yine bir play-off şampiyonluğu yaşayan Mehmet Altıparmak, geçen sezon aynı senaryoda Erzurum BB ile başladığı Süper Lig serüveninden farklı bir dönem yaşayacak mı Gazişehir’le? Geçen sezona Ankaragücü ile başlayan İsmail Kartal, bu sezon için Rize ile ne konuştu? Çıtayı biraz daha yükseltelim; Ersun Yanal ve Ünal Karaman’ın yeri garanti mi?

Teknik Direktörler ve Türkiye Futbolu 

Süper Lig’de yeni sezonda da takımlar teknik direktörleri ile yeni umutlarla başlayacaklar ama soru o umutların ne olduğu? Çok zor değil, bu sezon Şampiyonlar Ligi finalini oynayan Tottenham’ın Pochettino ve Liverpool’ın Klopp ile nasıl çalıştığını inceleyerek çok şey anlayabilirler. Allegri ile yollarını ayıran Juventus yönetiminin karar verme konusundaki sakinliği de bir başka örnek. Sorular ve örnekler çoğaltılabilir. Ama gerçekçi hedeflerle planlama yapılmadan atılan her adım boşa masraftan öteye gitmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here